شنبه , ۳ مهر ۱۴۰۰

گزارش ششمین کارگاه آموزشی در رابطه به ممنوعیت معاینات بکارت در افغانستان

گزارش ششمین کارگاه آموزشی در رابطه به ممنوعیت معاینات بکارت در افغانستان

    ۸ ثور ۱۳۹۵ مطابق با ۲۷  اپریل ۲۰۱۶م.

وزارت امور زنان یکی از نهادهای پالیسی ساز در افغانستان است که بیشتر در زمینه انکشاف و حمایت از حقوق زنان در کشور فعالیت دارد. این نهاد هرچند با انگیزه حمایت از زنان در افغانستان فعالیت دارد ولی به دلیل عدم آگاهی همواره خود آنها زنان را برای معاینات بکارت به ریاست خدمات طب عدلی می فرستند. با این عمل شان، خود موجب خشونت، شکنجه و تبعیض علیه زنان می شوند. برعلاوه مسئولین خانه های امن و سایر نهادهای مدنی و حقوقی که هدف آنها مصئونیت زنان از خشونت و شکنجه است، به دلیل عدم فهم و درک درست از ابعاد علمی و حقوقی معاینات بکارت، بر انجام چنین معاینات اقدام می کنند.

با این وجود، مؤسسه خدماتی علوم عدلی افغانستان با همکاری اداره ملل متحد برای زنان و نهاد آیدلو یک ورکشاپ علمی را در رابطه به معاینات بکارت راه اندازی نمود. این ورکشاپ که به تاریخ ۸ ثور ۱۳۹۵ مطابق با ۲۷ اپریل ۲۰۱۶ م. در هوتل پارک استار دایر شده بود در آن ۴۸ نفر از ۲۴ ولایت کشور شرکت کرده بودند. اشتراک کنندگان شامل رئسای امور زنان، مسئولین خانه های امن و فعالان حقوق زن بودند.
هرچند درین ورکشاپ موضوعات مختلفی در رابطه به توانمندی زنان مطرح شد ولی یکی از موضوعات آن را معاینات بکارت تشکیل می داد. در این مورد ابتدا محمد اشرف بختیاری رئیس موسسه خدماتی علوم عدلی افغانستان به ایراد سخن پرداخته و ضمن آنکه مؤسسه خدماتی علوم عدلی افغانستان را برای اشتراک کنندگان معرفی کرد از طرف دیگر به معاینات اجباری بکارت در افغانستان اشاره کرده و گفت که: «یکی از خشونت ها، شکنجه ها و تبعیضات پنهان علیه زنان، معاینات بکارت است که پیامدهای ناگواری را برای زنان به دنبال دارد.»
وی ابتدا به سئوالات و نگرانی هایی که در رابطه به معاینات بکارت وجود دارد، اشاره کرد و سپس باورهای فرهنگی را از واقعیت های علمی تفکیک نمود. در ضمن نتایج تحقیقات علمی را که در رابطه به معاینات بکارت صورت گرفته برای اشتراک کنندگان توضیح داد و در نتیجه تصریح نمود که متوسل شدن به چنین معایناتی که اساس علمی و طبی ندارد نقض آشکار حقوق زنان است. درک درست از ابعاد علمی و حقوقی این نوع معاینات، همه مدافعان حقوق زن را قادر می سازد تا در برابر چنین اعمال غیرانسانی و تحقیر آمیز با یک چشم انداز روشن مبارزه نمایند. در حالیکه اولاً در قوانین افغانستان به این نوع معاینات اشاره نشده است و از سوی دیگر در بسیاری از اسناد بین المللی تضمین های جدی وجود دارد که دولت های عضو را مکلف ساخته که به حریم خصوصی افراد را احترام بگذارند و مصئونیت آن ار تضمین نمایند و در صورت ایراد ضرر باید خسارت آن جبران گردد. چون این نوع معاینات صدمات فزیکی و روانی را برای زنان به دنبال دارد، لذا دین اسلام نیز این نوع ضرر و زیان را نمی پذیرد و بر ممنوعیت آن تأکید می کند.
بختیاری در اخیر تأکید نمود که :
اولاً – معاینه پرده بکارت برای تثبیت «بکارت» زن هیچگونه ارزش کلینیکی و یا علمی ندارد.
دوماً – به کارگیری چنین معاینات در هر مورد جهت تعیین حالت جنسی یک زن، تخطی از معیارهای اساسی طبی و حقوقی است.
سوماً – متخصصین صحی که از آنها درخواست می شود تا معاینات پرده بکارت را به منظور تثبیت “بکارت” یک زن انجام دهند، باید حاضر به انجام این کاری نشوند.»

در اخیر سئوالات متعددی در رابطه به معاینات بکارت از سوی اشتراک کنندگان مطرح شد که در پاسخ به سئوالات اشتراک کنندگان، داکتر تمنا عاصی وارد بحث شده و به سئوالات آنها پاسخ ارایه کرد. چرا که اکثر آنها زنان بودند و سئوالاتی که در ذهن داشتند به راحتی از داکتر عاصی پرسان کردند.

علاوه براین، تعدادی از مسئولین نهادهای مدنی که در رابطه به حمایت از زنان با خانه های امن کار می کنند، از شنیدن این موضوع اظهار خورسندی کرده و تصریح نمودند که در رابطه به این موضوع جلسات و ورکشاپ هایی متعددی را در حوزه غرب و شمال افغانستان دایر می کنند و از موسسه خدماتی علوم عدلی افغانستان خواستند که در پیشبرد این موضوع با آنها همکاری کند. تا این موضوع فراگیر شده و عده زیادی از زنان و نهادهای ذیربط با این مطلب بیشتر آگاهی حاصل نمایند.

برای دانلود گزارش بالای لنک ذیل کلیک نمایید.

Sixth Hymen Workshop Report