شنبه , ۳ مهر ۱۴۰۰

نشست گروه دادخواهی «حمایت از زنان و معاینات طب عدلی معیاری»

٢۴ سنبله ١٣٩٨ 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

گروه دادخواهی «حمایت از زنان و معاینات طب عدلی معیاری» روز چهارشنبه (‌۱۳ سنبله)، نشست خود را در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برگزار کرد. این نشست با حضور خانم شبنم صالحی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و نمایندگانی از نهادهای دولتی، نهادهای جامعه مدنی، وکلای مدافع، بخش حقوق بشر یوناما و سایر مؤسسات همکار در این زمینه برگزار شد.

خانم شبنم صالحی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در آغاز این نشست گفت که با وجود تمامی تلاش‌های صورت گرفته گزارش‌هایی وجود دارد که هنوز هم معاینات اجباری، غیرعلمی و غیرمعیاری در مورد زنان، به‌ویژه معاینات بکارت، در سطح کشور صورت می‌گیرد.

او انجام این معاینات را یک عمل خلاف کرامت انسانی و حقوق بشری افراد دانست و گفت که برای حمایت از زنان در این مورد نیاز است ‌تمرکز و تلاش بیشتری در زمینه تعدیل قوانین، آموزش، افزایش آگاهی و فرهنگ‌سازی در سطح جامعه صورت گیرد.

کمیشنر کمیسیون‌، دادخواهی برای حمایت از زنان و معاینات طب عدلی معیاری را یک کار انسانی و حقوق بشری دانست و گفت که در این مسیر لازم است که هماهنگی و همکاری جدی‌تری میان تمامی نهادها، به‌ویژه نهادهای جامعه مدنی، ایجاد شود.

در ادامه این نشست نمایندگان نهادهای شرکت‌کننده نیز درباره فعالیت‌هایی که در گذشته توسط گروه دادخواهی انجام شده، صحبت کردند. ایجاد گروه‌های کاری دادخواهی در ولایات، برنامه‌های آینده و ارائه نظرات و دیدگاه‌های شرکت‌کنندگان، از دیگر بخش‌های این نشست بود.

اعضای این نشست ابراز امیدواری کردند که با پشتیبانی و حمایت کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، گروه دادخواهی بتواند ‌اثرگذاری بیشتر داشته و در راه حمایت از زنان و معاینات طب عدلی معیاری به موفقیت‌های لازم دست یابد.