شنبه , ۳ مهر ۱۴۰۰

آزمایش پرده بکارت از نگاه فقهی، حقوقی و علوم طبی هیچ‌گونه اعتباری ندارد

آزمایش پرده بکارت بانوان در افغانستان جهت اثبات قضایای تجاوز جنسی و دفع و ثبوت اتهام‌ روابط جنسی صورت می‌گیرد، اما ضمن پیامدهای ناگوار این معاینه، اکنون تحقیقات نشان می‌‎دهد که پیامدهای ناگوار آن بیشتر از کارآمدی‌اش است و نتیجه آن نیز از نظر فقه، حقوق و علم طب مدار اعتبار نمی‌باشد.

روند آزمایش پرده بکارت بانوان در افغانستان سال‌هاست که موضوع داغ حقوق‌بشری و جنجال بزرگ اجتماعی است. نهادهای حقوق بشری مخالف انجام آن اند و کارشناسان پزشکی نیز نتایج این آزمایش را قبول ندارند، اما هنوز هم سالانه صدها بانو با جبر و اکراه از زیر ذره‌بین طب عدلی می‌گذرد تا سرنوشت دوسیه اتهام و یا تجاوز جنسی‌اش را مشخص کند.
دولت در سال جاری براساس یک سیاست طبی تازه به تمام ارگان‌های دخیل در این قضیه دستور داد تا از آزمایش پرده بکارت دست بردارند. بر اساس این حکم رئیس جمهوری کشور، سارنوالان مؤظف شدند تا پس از این برای اثبات قضایای تجاوز از راه‌های بدیل حقوقی استفاده کنند و مسئولان نهادهای پولیس نیز حق ندارند دستور آزمایش پرده بکارت صادر کنند.

اما ظاهرا تنها مسئول دولتی که تاکنون از این قاعده پیروی کرده، بسم‌الله تابان، آمر حوزه نهم امنیتی پولیس کابل است که با نشر حکم صریحی در مربوطات حوزه‌ی نهم امنیتی پولیس خواهان جلوگیری از انجام این آزمایش شده و برای اثبات قضایای اتهام و شکایت تجاوز و یا روابط جنسی نامشروع، بانوان را به طب عدلی نمی‌فرستد.

در همین حال، غلام حیدر علامه، معین تعقیب قضایی لوی سارنوالی گفت که آزمایش پرده بکارت، از لحاظ حقوقی، اصل رعایت مصلحت متضرر را زیر پا می‌کند، قربانیان بدون جرم برچسب مجرم خورده و به زندان می‌روند. وقتی این عمل غیر قانونی است، پس چرا نهادهای عدلی و قضایی و وزارت امور داخله دستور آزمایش می‌دهند؟ آقای علامه در گفت‌وگو با “روزنامه افغانستان‌ما” گفت که «در این مورد باید بیشتر تحقیق شود و گفتمان‌های این‌چنینی شکل بگیرد تا راه‌های بدیل بهتری پیدا کنند و روند قانونی اثبات جرایم تسریع شود.»

کارشناسان و روان‌شناسان تاثیر روانی این عمل را خطرناک‌تر از تجاوز و اصل مساله اتهام می‌داند که براساس تحقیقات صورت گرفته، نه تنها آزمایش پرده بکارت حقیقت را ثابت نمی‌کند، بلکه نوعی رفتار ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز، خشونت، شکنجه، تبعیض و تجاوز جنسی علیه زنان شمرده می‌شود. در عین حال، پیامدهای ناگوار طبی، حقوقی، اجتماعی و روانی را نیز به دنبال دارد که بانوان را منزوی می‌کند.

روزنامه افغانستان

لینک کامل این مطلب:

http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=145723